Drętwienie rąk – jak leczyć?

0
29514
dretwienie-rak

Drętwienie rąk to dolegliwość, która przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu i wyraźnie obniża komfort życia. Uczucie nieprzyjemnego mrowienia może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym poważnymi chorobami układu neurologicznego. Czym jest drętwienie rąk i w jaki sposób je leczyć?

Drętwienie kończyn górnych

Drętwienie rąk określa się jako zaburzenie czucia, które nie wywołuje uporczywego bólu, lecz powoduje silny dyskomfort. Przebiega przeważnie w okolicach palców i jest związane z odczuwaniem nawracającego pulsowania, wibracji, mrowienia lub wrażenie kłucia przez ostre narzędzie. Bezpośrednią przyczynę drętwienia rąk stanowi chwilowe ograniczenie przepływu impulsów nerwowych. W konsekwencji znacznie pogarsza się sprawność ruchowa kończyn, stają się one wyraźnie osłabione, a ponadto pojawiają się problemy z utrzymaniem przedmiotów w dłoniach, czy pisaniem. Spowolnieniu ulega także reakcja na dotyk i zdolność do precyzyjnego wykonywania czynności manualnych.

Najczęstsze przyczyny drętwienia rąk

Określenie przyczyny drętwienia rąk wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą i przeprowadzenia szeregu badań. Zaburzenia czucia w kończynach mogą być bowiem objawem różnego rodzaju chorób. Najczęściej drętwienie rąk jest wywoływane przez schorzenia neurologiczne, takie jak neuropatie będące wynikiem długotrwałego stresu, cukrzycy, a nawet chorób nowotworowych. Poza tym, do głównych przyczyn drętwienia rąk zalicza się również poważne i zaniedbywane problemy z kręgosłupem, w tym zwyrodnienia odcinka szyjnego, skoliozę i dyskopatię. Niejednokrotnie osłabienie i drżenie kończyn górnych bywa skutkiem urazów mechanicznych, upadku lub przeciążenia stawów podczas ciężkiej pracy fizycznej. Lekarze zwracają także uwagę na to, że drętwienie kończyn może towarzyszyć chorobom reumatycznym, ciąży (gdy w organizmie gromadzi się nadmierna ilość wody)  oraz stanowić efekt niewłaściwej diety, ubogiej w potas, wapń, witaminę B6 i magnez.

Jak wyleczyć drętwienie rąk?

Leczenie drętwienia rąk zależy od stopnia zaawansowania schorzenia oraz diagnozy specjalisty. Czasem, dla złagodzenia dyskomfortu wystarczy regularne wykonywania prostych ćwiczeń. Są nimi między innymi zaciskanie dłoni w pięść, delikatne i powtarzalne krążenie nadgarstków, czy strząsanie rąk rozluźniające mięśnie. Dodatkowo, na poprawę sprawności ruchowej wpłynie też unikanie niewygodnych pozycji, które ograniczają swobodny przepływ krwi. W przypadku długotrwałego i nawracającego drętwienia rąk, szczególnie w nocy oraz w godzinach porannych, należy skonsultować się z ortopedą lub neurologiem, którzy pomogą określić przyczynę dolegliwości i zalecą odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Drętwienie rąk to zaburzenie czucia, które pojawia się u osób w różnym wieku. Może być spowodowane zarówno niegroźnymi zaniedbaniami w stosowaniu zdrowej diety, jak i stanowić objaw poważnych chorób. Często drętwienie kończyn górnych jest również wynikiem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz urazów mechanicznych.

borbis

BRAK KOMENTARZY