Dlaczego swędzi skóra?

0
594
Swędzenie skóry - przyczyny

Swędzenie skóry może być spowodowane różnymi przyczynami i nie jest zależne od wieku. Najczęściej objawia się widocznym zapaleniem naskórka, niejednokrotnie także czerwonymi wypryskami lub wyraźnym obrzękiem. Dlaczego skóra swędzi? Jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?

Swędzenie skóry – czym jest?

Podstawowym objawem swędzenia skóry jest nieustanna chęć podrapania wybranego obszaru ciała, a regularne powtarzanie tej czynności w konsekwencji może skutkować powstawaniem bolesnych ran. Samo zjawisko swędzenia wywoływane jest przez nadmierne pobudzenie receptorów czuciowych przesyłających do mózgu informację o potrzebie dotknięcia skóry, co ma następnie stanowić sygnał ostrzegawczy dla całego organizmu. Uporczywy i długotrwały świąd często wpływa na zaburzenia snu, wywołuje dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu oraz prowadzi do pogłębiania się niebezpiecznych zmian skórnych. W niektórych przypadkach swędzenie staje się bezpośrednią przyczyną zakażenia naskórka, jego łuszczenia się i występowania liszaja zwykłego.

Przyczyny swędzenia skóry

Swędzenie skóry jest chorobą wywoływaną przez wiele zróżnicowanych, mniej lub bardziej skomplikowanych przyczyn. Lekarze zwracają uwagę na to, że nieprzyjemny świąd u zdrowych osób mogą powodować między innymi zaniedbania dotyczące pielęgnacji skóry, w tym jej systematycznego i prawidłowego nawilżenia. Skóra niejednokrotnie swędzi nas wtedy, gdy jest wysuszona, narażona na zmianę temperatur (zwłaszcza zimą), czy też kontakt z drażniącymi, sztucznymi tkaninami. Ponadto świąd często stanowi objaw alergii – zarówno pokarmowej, jak i pojawiającej się w wyniku używania konkretnych kosmetyków (przede wszystkim szamponów i kremów) oraz proszków do prania. Co równie istotne, swędzenie skóry towarzyszy różnym typom chorób zakaźnych lub ogólnoustrojowych. Spośród nich warto wskazać atopowe zapalenia skóry, łupież, grzybicę, zakażenia wirusem ospy wietrznej i półpaśca, trądzik młodzieńczy, a także wszawicę. Świąd jest poza tym jednym z szeregu objawów zauważalnych u pacjentów cierpiących na cukrzycę (występuje wówczas charakterystyczne łuszczenie się skóry), nadczynność tarczycy oraz zaburzenia odżywiania. Napady swędzenia zostały również zaobserwowane u osób starszych chorujących na ziarnicę złośliwą oraz u kobiet w ciąży.

Jak przebiega leczenie swędzenia skóry?

Jeśli swędzenie nie mija i staje się coraz bardziej uciążliwe, powinniśmy poprosić o pomoc dermatologa. Wizyta jest konieczna zwłaszcza wtedy, gdy podrażnienie skóry zaczyna obejmować kolejne obszary ciała, a dodatkowo pojawiają się inne objawy, takie jak podwyższona temperatura, znaczny spadek wagi czy problemy z układem pokarmowym i moczowym. Leczenie swędzenia skóry z reguły obejmuje wybór odpowiednich preparatów leczniczych, w tym głównie leków przeciwhistaminowych, maści zawierających krotamiton i permetrynę oraz żeli wytworzonych na bazie mentolu, kamfory i środków znieczulających. W złagodzeniu dolegliwości związanych ze swędzeniem skóry przydają się również specjalne szampony (ważne szczególnie w leczeniu wszawicy) czy cholestyramina.

Swędzenie skóry to problem, z którym na co dzień zmaga się wielu z nas. Przyczyny tej dolegliwości mogą być związane z występowaniem chorób czy alergii na konkretne środki chemiczne, przesuszeniem naskórka lub jego nieprawidłową pielęgnacją. Aby zidentyfikować problem, najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą, który jasno określi jego charakter oraz sposoby leczenia.

borbis

BRAK KOMENTARZY