Czym skutecznie mierzyć temperaturę ciała?

0
192
Skuteczny termometr

W okresie jesienno-zimowym ryzyko zachorowań jest zdecydowanie większe, ponieważ pogoda staje się dużo bardziej zmienna, a naszemu organizmowi brakuje witamin. Kiedy dopadnie nas przeziębienie, warto regularnie kontrolować temperaturę, aby wiedzieć z jaką infekcją mamy do czynienia oraz jakie leki zastosować. Jednak czym ją mierzyć, aby wynik był jak najbardziej dokładny?

Jaka jest prawidłowa temperatura ciała?

Każdy z nas posiada inną, stałą temperaturę ciała. U niektórych może ona wynosić 35 st. C, a u niektórych ponad 37 st. C, dlatego określanie każdej tzw. kreski powyżej 36,6 st. C gorączką jest sporym błędem. Wszystko zależy też od miejsca, w którym mierzymy temperaturę. Przykładając termometr do skroni zazwyczaj otrzymamy wynik wyższy niż pod pachą, natomiast w jamie ustnej możemy spodziewać się nawet 33,3 st. C. Po zakupie sprzętu warto przez pewien czas kontrolować swój wynik czując się w pełni zdrowia, aby poznać swoją stałą temperaturę ciała.

Jaki termometr wybrać?

Na rynku znajduje się obecnie wiele termometrów, które działają na różnych zasadach. Nie ma jednego konkretnego modelu, który byłby odpowiedni dla każdego – inny wybór powinien paść w przypadku osoby młodej, starszej, dziecka czy kobiety planującej ciążę. Najważniejsze jest, aby był komfortowy i spełniał oczekiwania swojego przyszłego użytkownika. Obecnie w ofercie znaleźć można termometry szklane, paskowe, elektroniczne, a także bezdotykowe na podczerwień.

Pierwsze wymienione to wszystkim dobrze znane termometry, w których niegdyś znaleźć można był słupek rtęci – aktualnie zastąpiły go inne ciecze, np. alkohol lub gal. Termometry szklane nie wymagają od nas wymiany baterii czy wydawania sporej sumy pieniędzy na sam sprzęt, jednak na ich wynik trzeba czekać nawet kilka minut. Termometry paskowe z kolei to proste w użyciu rozwiązanie, które szybko, lecz nie do końca dokładnie mierzy temperaturę naszego ciała – uzyskany wynik należy w związku z tym traktować jako przybliżony. Znacznie większą precyzję w pomiarze pozwalają uzyskać nowoczesne modele. Termometry elektroniczne podają wynik nawet w kilka sekund, ponadto dzięki elektronicznym wyświetlaczom odczytanie wyniku nie sprawia problemu nawet osobom starszym lub z wadą wzroku. Termometry bezdotykowe na podczerwień to najnowocześniejsze modele, które pozwalają na pomiar na podstawie ilości promieniowania podczerwonego docierającego do sensora. Co najważniejsze, są bezinwazyjne – a to stanowi istotną zaletę w przypadku pomiaru temperatury u małych dzieci. Jak widać – wybór jest ogromny, trzeba tylko dopasować swoje oczekiwania oraz budżet do konkretnego modelu.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

Prawidłowe mierzenie temperatury to klucz do otrzymania prawdziwego wyniku. Najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń producenta, przetrzymywanie urządzenia w odpowiednim miejscu, regularna wymiana baterii, a także świadomość reakcji swojego ciała na różne czynniki. Mierzenie temperatury zaraz po przyjściu do domu, gdy za oknem jest -10 st. C, a także w nocy, gdy się na chwilę przebudzimy i mamy spowolniony metabolizm, jest sporym błędem i nigdy nie pozwoli poznać prawdziwego wyniku. Najlepszą godziną do sprawdzania temperatury jest przedział czasowy od 10:00 do 18:00, natomiast najbardziej dokładne wyniki uzyskamy kontrolując temperaturę błony bębenkowej, a także odbytu.

Najważniejsze jest, aby mieć świadomość swojej stałej temperatury ciała, tak aby nie wpadać w panikę za każdym razem, gdy wskaźnik pokaże trochę więcej bądź mniej kresek. Czasem nie warto walczyć z delikatnym stanem podgorączkowym, ponieważ organizm sam potrafi sobie z nim poradzić. Jednak w przypadku dreszczy, wypieków na twarzy oraz przyspieszonego tętna, warto kontrolować temperaturę kilka razy dziennie i w razie zdecydowanej nadwyżki, pilnie udać się do lekarza.

borbis

BRAK KOMENTARZY