Czym popijać lekarstwa?

0
59
picie-wody

Niewiele osób przywiązuje wagę do tego, czym popija leki – często służy im do tego pierwszy napój, który akurat znajduje się pod ręką. Niestety, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie mogą być skutki łączenia farmaceutyków ze składnikami zawartymi w poszczególnych płynach.

Popijanie lekarstwa

Niemal na ulotkach wszystkich tabletek znajduje się adnotacja, o tym, że należy popić je odpowiednią ilością płynu. Niestety nie jest to całkowicie jasna informacja i może wywoływać wiele wątpliwości. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że to, co pijemy spożywając medykamenty ma bardzo istotny wpływ na osiągane rezultaty, ponieważ decyduje o wchłanianiu się komponentów danego farmaceutyku, oraz ewentualnych reakcjach, w jakie może on wejść ze składnikami napoju. Dlatego najlepsza jest zwykła, przegotowana, mająca niewiele substancji mineralnych, woda niegazowana, która świetnie sprawdza się przy zażywaniu leków, lecz także dodatkowych witamin czy suplementów. Zakłada się, że powinno się wypić jej ok. 200-250 mililitrów, a nie przysłowiowy “łyk”, jak robi to wielu z nas, jednak zależne jest to od tego do której z dwóch grup należy dany środek: dobrze czy słabo rozpuszczalnych w wodzie.

Czym nie popijać lekarstwa

Istnieje cała lista płynów, których nie powinniśmy stosować do popijania leków. Możemy wskazać tutaj chociażby kawę czy też herbatę, które towarzyszą, wielu z nas o poranku, ponieważ będą one neutralizować działanie części farmaceutyków. Warto jest ograniczyć ogólne spożycie kofeiny w trakcie terapii lekami. Przy okazji herbat, podkreślamy, że należy unikać ziół, które mogą sprawiać, że dane środki całkowicie przestaną działać. Jest tak chociażby w przypadku środków antykoncepcyjnych, przyjmując które powinno się wyłączyć wskazane w ulotce napary ze swojej diety.  Do samego popijania nie nadaje się też mleko, które w połączeniu z niektórymi składnikami, może osłabiać ich efekt antybakteryjny. Nie poleca się również soków czy innych słodkich napojów. Posiadają one kwaśny odczyn, co utrudnia wchłanianie się elementów danego leku. Szczególnie nie są polecane te z cytrusów, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia różnego rodzaju komplikacji. Oczywistą kwestią jest, jednak podkreślamy ją, że nie wolno łączyć leków z alkoholem.

Przyjmowanie leków w czasie posiłków

Istotną kwestia jest również łączenie leków z posiłkami. Część musimy być przyjmowana na czczo, czyli zazwyczaj ok. 30 minut przed daniem. Coś innego oznacza określenie “na pusty żołądek”, czyli nawet 2 godziny zanim zjemy śniadanie, dotyczy to w dużej mierze środków na choroby tarczycy. Kroki te konieczne są, aby wszystkie składniki zostały odpowiednio przyswojone przez nasz organizm, ponieważ posiłki mogą blokować ich wchłanianie się. Jednak niektóre środki koniecznie trzeba spożywać z jedzeniem, żeby uniknąć podrażnienia śluzówki żołądka  i nie doprowadzić do wymiotów.

Odpowiednie przyjmowanie leków jest bardzo ważne, żeby uzyskać pożądane efekty farmakoterapii.  Pamiętajmy, żeby dokładnie zapoznać się z zawartymi na ulotce informacji.

borbis

BRAK KOMENTARZY