Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

0
283
wybielanie-zebow

Każdy z nas marzy o zdrowym i promiennym uśmiechu. Jednak niewłaściwa dieta i pojawiające się przebarwienia sprawiają, że często wstydzimy się koloru naszego uzębienia. Co zrobić, by wyglądało znacznie bardziej estetycznie? Czy popularne wybielanie zębów jest bezpieczne?

Wybielanie zębów – czy jest bezpieczne?

Dobrze wykonane i dopasowane do potrzeb pacjenta wybielanie zębów nie wiąże się z ryzykiem jakichkolwiek powikłań, ale umożliwia szybkie pozbycie się nieestetycznych przebarwień znajdujących się na powierzchni szkliwa. Najczęściej zmiany te są wynikiem przebytych chorób (w tym leczenia endodontycznego), regularnego przyjmowania leków oraz diety bogatej w określone kategorie produktów. Spośród najczęściej wykonywanych technik wybielania wskazuje się wykonywane przez lekarza stomatologa i tak zwane wybielanie nakładkowe, które po konsultacji wykonuje się samodzielnie w domu. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu wybielania zębów warto sprawdzić ogólny stan zdrowia swojej jamy ustnej, ponieważ obecność wielu ubytków próchnicowych, duża liczba wypełnień, pęknięcia szkliwa i choroby dziąseł są podstawowymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu.

Jak utrzymać białe zęby?

Ostateczny efekt wybielenia zębów jest uzależniony od przynajmniej kilku czynników, do których można zaliczyć przede wszystkim indywidualne preferencje danej osoby (naturalny kolor szkliwa) i zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń. Aby utrzymać upragniony wygląd zębów przed długi czas należy bowiem zwracać uwagę na to, co znajduje się w naszej codziennej diecie. By uniknąć nawrotu przebarwień najlepiej zrezygnować z częstego picia czarnej herbaty, ciemnych napojów gazowanych, napojów energetyzujących i wina, czy spożywania barwiących gatunków owoców, między innymi jeżyn. Ponadto, każdego dnia trzeba dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, w tym stosowanie zalecanych przed dentystów past pozwalających pozbywać się nagromadzonych na powierzchni szkliwa osadów. Bez wątpienia, by uniknąć żółknięcia zębów zaleca się także rzucenie palenia, gdyż tytoń pogłębia powstające przebarwienia.

Alternatywy dla wybielania zębów

Poza możliwością wybielenia zębów w gabinecie stomatologicznym istnieją również alternatywne sposoby poprawy wyglądu naszego uśmiechu. Do ich wprowadzenia w życie wystarczy jedynie sięgnąć po określone składniki dostępne w każdej kuchni. Jednym z naturalnych metod wybielania zębów jest szczotkowanie ich za pomocą sody oczyszczonej Ponadto, od pewnego czasu wiele osób sięga po niekonwencjonalny sposób poprawy wyglądu zębów poprzez wykorzystanie aktywnego węgla w postaci proszku lub specjalnie przygotowanej pasy. Węgiel bowiem zdolność pochłaniania osadów, jego drobinki mogą jednak powodować uszkodzenia mechaniczne szkliwa, dlatego należy je nakładać z zachowaniem odpowiedniej ostrożności.

Wybielanie zębów to skuteczny zabieg poprawienia wyglądu zębów. Może się na niego zdecydować praktycznie każdy, kto nie zmaga się z poważniejszymi chorobami jamy ustnej. Oprócz wizyty u stomatologa, przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu wybielania warto również sprawdzić alternatywne sposoby usuwania przebarwień szkliwa.

borbis

BRAK KOMENTARZY