Częste zaparcia i biegunki – co mogą oznaczać?

0
898
problemy z jelitami

Nawracające zaparcia czy też biegunki? Wskazane objawy mogą świadczyć o zespole jelita drażliwego, który diagnozowany jest u coraz większej liczby osób. Czy to jedyne schorzenie, o którym mogą świadczyć wymienione wcześniej problemy? Dzisiaj więcej o tym.

Zespół jelita drażliwego: czym jest?

Zespół jelita drażliwego to choroba, która stanowi najczęstszą przyczynę problemów żołądkowych, takich właśnie jak  biegunki czy zaparcia. Do tego dochodzą także bóle brzucha i ogólny dyskomfort związany z nadwrażliwością jelit, ponieważ chory jest bardziej podatny na różnego rodzaju zewnętrzne bodźce, jak na przykład stres. Za omawiany problem odpowiadają uszkodzenia strukturalne wskazanego organu. Co jest odpowiedzialne za wywołanie choroby. Przyczyny mogą być naprawdę różne, wśród najczęstszych wymienia się tutaj:

  • przewlekłe stany zapalne jelit,
  • nieodpowiednia dieta,
  • czynniki psychologiczne,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • nadwrażliwość trzewna.

Warto jest dodać, że ze względu na nasilające się objawy, zespół jelita drażliwego dzieli się na IBS z przewagą biegunek, IBS z przewagą zaparć, a także na mieszane.

Diagnostyka i leczenie zespołu jelita drażliwego

Diagnozowanie zespołu jelita drażliwego rozpoczyna się od pogłębionego wywiadu lekarskiego, na podstawie którego lekarz wydaje decyzję o kolejnych krokach w leczeniu, a także wypisuje skierowania na niezbędne badania. W trakcie rozmowy ze specjalistą istotna rolę odgrywają tak zwane kryteria rzymskie, zgodnie z którymi IBS stwierdza się w sytuacji, gdy przez trzy miesiące przez przynajmniej trzy dni pojawia się nieustanny ból brzucha, który w parze idzie z przynajmniej trzema innymi objawami, między innymi tymi, o których wspomniane zostało wcześniej. W trakcie leczenia ważną rolę odgrywają badania krwi, jak na przykład morfologia czy też OB. Często podejmowanym krokiem jest  wykonywanie USG jamy brzusznej, które chociaż może nie pomóc bezpośrednio w diagnostyce zespołu jelita drażliwego to pomoże wyeliminować podejrzenie innych, poważniejszych problemów zdrowotnych. Często kieruje się też chorego na gastroskopię. A jak leczyć? Tutaj istnieje wiele kwestii, które warto jest ze sobą łączyć: wprowadzenie zdrowej diety, konsultacje z psychologiem oraz terapię farmakologiczną.

Inne schorzenia

Chociaż zespół jelita drażliwego jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów, takich jak zaparcia czy biegunka to koniecznie należy pamiętać, że nie jedyną. Podobne objawy jak IBS mają między innymi nowotwory, które dotykają układu pokarmowego. Kolejnym groźnym schorzeniem są również wrzody, czy też na przykład przepuklina. Warto jest wspomnieć, że za biegunki, zaparcia oraz bóle brzucha mogą być związane z wystąpieniem różnego typu chorób układu moczowego oraz płciowego.

Problemów takich jak zaparcia czy też biegunki nie należy bagatelizować. Mogą one wskazywać na szereg chorób, które nierzadko są tragiczne w skutkach.

borbis

BRAK KOMENTARZY