Co na ból brzucha?

0
449
bole-brzucha

Ból jest doznaniem subiektywnym, często nieprzyjemnym. Jednak aby go zminimalizować, najpierw należy znać jego przyczynę oraz lokalizację. Dopiero później można dobrać odpowiednie leczenie, które zmniejsza odczuwany dyskomfort lub wyleczy z danego schorzenia.

Określ, jak dokładnie boli Cię brzuch

Podstawą doboru leczenia jest dokładna diagnostyka bólu. W tym celu należy sprecyzować, co może być źródłem nieprzyjemnych dolegliwości. Warto określić, w którym miejscu brzucha odczuwalny jest ból oraz jego czas trwania. Z pewnością pomoże to w wykluczeniu innych przyczyn. Zastanów się także nad wcześniej spożywanymi potrawami lub narażeniem na stres – to także może mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie Twojego organizmu. Warto też określić, czym jest ból i kiedy się pojawia – czy jest to ciągłe, nieprzyjemne uczucie, czy też raczej kłucie w określonych pozycjach, np. podczas schylania, na czczo lub podczas wypróżniania. W skutecznej diagnozie pomaga również skala bólu, np. numeryczna, gdzie należy określić od 0 do 10 jak bardzo odczuwalny jest ból. Taka praktyka pozwala wyłączyć z kręgu podejrzeń wszelkie schorzenia, które nie pasują objawami do występujących symptomów bólowych.

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha

Aby przyjmowany lek mógł zadziałać, należy dostosować go do występujących dolegliwości. Bardzo często pod ogólnym pojęciem bólu brzucha, kryje się bardziej sprecyzowany ból żołądka. Może wystąpić on na skutek spożycia nieświeżej, zbyt tłustej lub ostrej żywności. Zatrucia pokarmowe mogą być bardzo niekomfortowe, a także mogą prowadzić do poważnych komplikacji w odcinku pokarmowym. Z tego względu, jeżeli niestrawność nie przechodzi przez dłuższy czas, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Przy wielu problemach gastrycznych mogą występować także wzdęcia lub biegunka, które także w większości przypadków są współsprawcą występowania bólu brzucha. Mocno niedocenianą przyczyną wszelkich nieprzyjemnych dolegliwości może być także stres. Może on wywołać tzw. ściskanie w dołku w każdym momencie, co dodatkowo może wywołać inne niepożądane symptomy, jak biegunka czy utrata apetytu.

Sposoby na ból brzucha

Środki rozkurczowe wpływają na mięśnie gładkie w obrębie jamy brzusznej. Dzięki temu są pomocne w leczeniu wielu dolegliwości bólowych – od bólu spowodowanych wzdęciami, przez wywołane kamicą dróg żółciowych czy nerek po bóle miesiączkowe i owulacyjne. Przykładowym preparatem jest NO-SPA oraz Drotafemme Forte. Kolejnymi lekami, które pomagają w walce z bólem, są preparaty przeciwbólowe z paracetamolem w dawkach terapeutycznych uznawane są za bezpieczne. Dopuszczalne jest stosowanie leku u kobiet ciężarnych (od 4 miesiąca ciąży) oraz u niemowląt. Leki na bazie paracetamolu mogą stosować także pacjenci z chorobą wrzodową oraz z alergią na inne leki przeciwbólowe. Podczas ostrych stanów zapalnych zaleca się stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Jeżeli leczenie wyżej wymienionymi środkami nie przynosi ulgi, może być to powód do odwiedzenia lekarza i poszerzenia diagnostyki w celu wykrycia przyczyny dolegliwości bólowych.

borbis

BRAK KOMENTARZY