Ciągle Ci zimno? Poznaj powody!

0
502
ciągle chłodno

Każdy z nas – bez wątpienia – zna osobę, której jest ciągle zimno – gdy jedni ściągają swetry, oni ubierają kolejną warstwę ubrań. Brzmi znajomo? Jeśli dotyka Cię ten problem, dowiedz się, jakie mogą być jego przyczyny.

Choroby wywołujące uczucie ciągłego zimna

Ciągłe uczucie zimna może być oznaką wielu problemów zdrowotnych, dlatego warto jest zrobić podstawowe badania, które wykluczą ewentualne schorzenia. Jednym z nich jest niedoczynność tarczycy, która w szczególności u kobiet, objawia się marznięciem. Narząd ten odpowiada właśnie za termoregulację naszego organizmu. Choroba pojawia się, jako efekt niedoboru tyroksyny, lecz również braku wystarczającej ilości jodu dostarczanego do naszego organizmu. Innymi objawami, które mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy jest przewlekła senność, przesuszona skóra czy nadwaga. Innym problemem jest też anemia, nazywana często niedokrwistością. W organizmie osoby chorej jest zbyt mała ilość hemoglobiny, co przekłada się na liczbę czerwonych krwinek, które odpowiadają za dostarczanie tlenu do wszystkich narządów. Niedotlenienie tkanek w efekcie prowadzi do zaburzeń metabolizmu. Warto jest również sprawdzić poziom cukru, ponieważ uczucie ciągłego zimna może być skutkiem cukrzycy, dlatego nie możemy zwlekać z wykonaniem badań.

Zaburzenia na tle psychicznym, a odczuwanie zimna

Problemy z marznięciem często towarzyszą różnym zaburzeniom; nastroju, odżywiania czy lękowym. Możemy wskazać tutaj, między innymi, nerwicę. Osoby, które muszą się z nią zmagać są w ciągłym stanie gotowości do reagowania, denerwują się, na co zużywają bardzo dużo energii, która potrzebna jest do ogrzania całego ciała. Wśród objawów fizycznych możemy wskazać także drżenie rąk, częste bóle głowy, skurcze mięśni oraz problemy z zasypianiem i częste budzenie się w nocy. Chorobą, której towarzyszy uczucie zimna jest również depresja, szczególnie w najbardziej zaawansowanym stadium, kiedy osoby na nią cierpiące borykają się z silnym spadkiem energii oraz motywacji. Na szybką utratę szczególnie narażeni są ludzie z bardzo niską masą ciała, ponieważ tkanka tłuszczowa chroni nas przed szybką utratą ciepła. Do tego też spada ciśnienie krwi, czego wynikiem jest niedokrwienie pewnych partii ciała. W związku z tym, z ciągłym zmarznięciem często zmagają się chorzy na anoreksję.

Czy zmiana stylu życia może pomóc?

Problemy z szybkim marznięciem niekoniecznie muszą być spowodowane chorobami. Często pomagają drobne zmiany, związane z naszym trybem życia. Stres oraz przewlekłe zmęczenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, może prowadzić do niedotlenienia konkretnych partii ciała, jak dłoni i stóp, przez co są one ciągle chłodne. Problemy z temperaturą ciała mają także osoby, które nadużywają alkoholu, ponieważ wątroba, zamiast ogrzewać krew, zwalcza toksyny, które dostarczamy  do naszego organizmu. Dodatkowo alkohol powoduje odwodnienie, również będące jest przyczyną przewlekłego odczuwania zimna. Na sam koniec, dodajmy to, że warto jest zadbać o jedzenie posiłków, bogatych w witaminę B12, którą znajdziemy w rybach, jajkach czy nabiale.

borbis

BRAK KOMENTARZY