Ciągłe chrząkanie – co oznacza i jak się pozbyć?

0
43892
podkaszliwanie

Chrząkanie może utrudniać nam codzienne funkcjonowanie między innymi rozpraszać podczas wykonywania zawodowych obowiązków, utrudniać zasypianie, a nawet irytować ludzi z naszego otoczenia. Nie warto go ignorować, lepiej znaleźć przyczynę i postarać się ją zniwelować. A co może być przyczyną chrząkania? I jak się go pozbyć? Zapraszamy do lektury!

Czym jest chrząkanie?

Chrząkaniem określa się krótki, nieartykułowany dźwięk pochodzący z krtani, któremu często towarzyszy ciągła potrzeba pozbycia się zalegającej w gardle nagromadzonej flegmy. Zjawisko chrząkania może pojawiać się tylko w określonych sytuacjach lub niezależnie od pory i kontekstu. Czasami nie jest ono połączone to z żadną chorobą, ale zawsze lepiej sprawdzić to podczas konsultacji z lekarzem, ponieważ może to być objaw związany z poważną chorobą. A przyczyn chrząkania jest wiele…

Jakie są przyczyny ciągłego chrząkania?

Jednym z najprostszych wytłumaczeń chrząkania jest zwyczajne odwodnienie organizmu spowodowane zbyt mała ilością przyjmowanych płynów. Ponadto może też być zwiastunem zapalenia zatok, a także choroby gardła czy krtani. Jeżeli to zjawisko pojawia się tylko po zjedzeniu posiłku, prawdopodobnie spowodowane jest refluksem żołądkowym lub różnorodnymi alergiami pokarmowymi. Ponadto chrząkanie czasami związane jest z niedoczynnością tarczycy lub występowaniem pasożytów na przykład glisty ludzkiej. Jeżeli często przebywamy w pomieszczeniach klimatyzowanych, chrząkanie może wynikać z przesuszenia błon i śluzówek na skutek suchego powietrza. Odnalezienie głównej przyczyny chrząkania i jej wyeliminowanie pozwoli nam pozbyć się tego nieprzyjemnego nawyku oraz zalegającej w gardle flegmy.

Jak pozbyć się chrząkania?

Pojawia się pytanie w jaki sposób pozbyć się ciągłego chrząkania? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy uniwersalnego sposobu, ponieważ jak już było wspomniane zależy to od przyczyny. Na wysuszone błony śluzowe pomoże picie odpowiedniej ilość wody w ciągu dnia lub nawilżające specyfiki, które można kupić w aptece. Dobrym rozwiązaniem są między innymi tabletki nawilżające gardło na przykład Gardlox ziołowe tabletki do ssania, Balsam Jerozolimski pastylki, a także łatwy w użyciu Glosal Spray na suche gardło. Jeżeli chodzi o domowe sposoby to zaleca się płukanie gardła roztworem zawierającym glicerynę lub płukanką zawierającą wodę z sokiem z cytryny. Z kolei, gdy pojawiła się u nas infekcja gardła, to konieczna jest wizyta u specjalisty, który przepisze właściwy antybiotyk. Natomiast przy chorobie refluksowej należy podjąć działania mające na celu zmniejszenie ilości kwasu solnego w żołądku.

Ciągłe chrząkanie i uczucie zalegającej flegmy jest bardzo uciążliwe, dlatego warto spróbować zniwelować je domowymi sposobami, a jeśli one nie zadziałają, to wybrać się do lekarza, który pomoże zdiagnozować przyczynę problemu. Warto jednak pamiętać, że czasami wystarczy po prostu przyjmować odpowiednią ilość płynów dziennie, aby nasze błony śluzowe nie były zbytnio wysuszone.

borbis

BRAK KOMENTARZY