Cellulit wodny – czym jest i jak się go pozbyć?

0
515
wodny cellulit

Cellulit wodny postrzegany jest jako kolejna choroba charakterystyczna dla naszej cywilizacji. Występuje on u większości kobiet i związany jest ściśle z gospodarką hormonalną. Czym jest to zjawisko i jakie są jego objawy? Czy można mu zapobiegać, a jeśli tak – to w jaki sposób? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym jest cellulit wodny?

Cellulit wodny to rodzaj lipodystrofii, czyli niewłaściwego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej pod skórą oraz objaw nadmiernego gromadzenia się w tkankach skóry zbędnej wody. Przyczyną tego są ogólnie rzecz biorąc zaburzenia krążenia limfy i krwi poprzez ograniczenie drożności naczyń, co przekłada się na utrudnioną detoksykację organizmu. Występowanie cellulitu wodnego jest niezależne od wagi i wieku, a jego pierwsze pierwsze oznaki mogą wystąpić już w okresie dojrzewania i utrzymywać się przez pozostałą część życia.

Jakie są objawy i przyczyny cellulitu wodnego?

Najbardziej widocznymi objawami jest opuchnięta, pofałdowana skóra, która niekiedy przyjmuje pomarańczowy odcień. Po jej ściśnięciu jeszcze bardziej uwidaczniają się zagłębienia, grudki i fałdki. Pojawia się nie tylko na udach, ale również jest widoczna na brzuchu oraz łydkach i kostkach. Przyczyny występowania cellulitu wodnego są różne. Od przyjmowania leków hormonalnych, poprzez siedzący tryb życia, złą dietę, która zawiera zbyt wiele tłuszczów, na zaburzeniach hormonalnych w czasie dorastania i w ciąży skończywszy. Duże znaczenie ma zwłaszcza zbyt wysoki poziom estrogenów. Niektórzy uważają, że do wystąpienia wodnego cellulitu przyczynia się także częste noszenie zbyt ciasnych ubrań oraz butów na wysokim obcasie. Dobrze jest zacząć od wykonania niezbędnych badań hormonalnych, które mogą wykazać nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej.

Jak pozbyć się cellulitu wodnego?

Cellulitu wodnego jest łatwiej pozbyć się niż tłuszczowego – należy usunąć obrzęki, a nie jak w tym drugim przypadku – komórki tłuszczowe. Duże znaczenie ma także odpowiednia pielęgnacja ciała, która pobudzi krążenie. Szczególnie dokładny masaż balsamem,  który należy dobrze wcierać po prysznicu lub kąpieli. Ponadto warto zacząć podejmować regularną aktywność fizyczną oraz spożywać zbilansowaną dietę: zdrowe posiłki w regularnych odstępach czasu. W aptekach dostępne są tabletki wspomagające usuwanie wody z organizmu oraz mieszanki ziół o działaniu moczopędnym, takie jak na przykład rzepa czarna, pietruszka, koper włoski czy ostropest. Najprostszym sposobem jest także regularne picie niegazowanej wody mineralnej z dodatkiem cytryny, która oczyszcza organizm. Odpowiednia jej ilość to od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, jednak zapotrzebowanie na nią może być różne w zależności od wydajności danego organizmu.

Cellulit nie jest czymś, co jest bardzo poważnym problemem. Lepiej przyjrzeć się temu, czy nasz system krążenia nie jest zaburzony – jego poprawa polepszy także stan skóry. Dobrze jest także wykonać zestaw badań, które pokażą stan naszego organizmu. Poza tym poprawa nawyków na takie, które zostały opisane wcześniej nie tylko pomoże pozbyć się cellulitu, ale także pozytywnie wpłynie na całościowy stan naszego zdrowia.

borbis

BRAK KOMENTARZY