Celiakia czy nietolerancja glutenu?

0
817
celiakia

Ludzie zaczynają zwracać więcej uwagi na swoją dietę oraz styl życia. Celiakia i nietolerancja glutenu są problemami, o których coraz częściej się mówi. Ich objawy są bardzo podobne, a nazwy błędnie używane jako synonimy jednego i tego samego schorzenia. Jednak są to dwie różne choroby, które mimo występowania podobieństw posiadają również istotne różnice. 

Czym jest celiakia

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, która może ujawnić się u każdej osoby bez względu na wiek. Jest ona określana jako niewłaściwe reakcje układu odpornościowego na przyjmowane rodzaje pokarmów. Jej głównymi objawami są biegunki, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, a nawet spadek masy ciała i przewlekłe zmęczenie. Badania krwi wykazują podwyższone stężenie aminotransferazy. Leczenie celiakii polega na wprowadzeniu ścisłej diety pozbawionej jakiegokolwiek rodzaju glutenu.

Nietolerancja glutenu

Podobne objawy występują w przypadku nietolerancji na gluten. Jednak, w tym przypadku obserwowane są także zmiany skórne, które występują szczególnie po krótkim czasie od zjedzenia pokarmu zawierającego gluten. Nie jest to choroba autoimmunologiczna lub wynikająca z przyczyn alergicznych. Dotąd nie udało się jeszcze wyjaśnić mechanizmów immunologicznych lub zmian histopatologicznych tego zjawiska. Jego diagnostyka obejmuje wykluczenie celiakii a także alergii na produkty pszeniczne. Leczenie również polega na wykluczeniu z diety glutenu, jednak jego niewielkie ilości są dopuszczalne i nie powodują szkody dla organizmu.

Podobieństwa

Celiakia i nietolerancja glutenu to dwa odrębne schorzenia, które łączy nietolerancja pokarmowa mieszanek białek roślinnych. Mają bardzo podobne objawy takie jak bóle brzucha i biegunka, a także zmęczenie. Występowanie nietolerancji glutenu jest o 5% częściej obserwowane niż celiakii. Przy nietolerancji głównym symptomem rozpoznawczym są występujące zmiany skórne. Jednak, aby rozróżnić te dwa schorzenia i postawić właściwą diagnozę niezbędna jest konsultacja z lekarzem oraz przeprowadzenie odpowiednich badań serologicznych i histopatologicznych oraz testów skórnych i testów prowokacji.

Obecnie wiedza społeczeństwa na temat schorzeń nietolerancji pokarmowych każdego dnia się zwiększa. Tendencja do przemyślanego dbania o swoje zdrowie przynosi wiele korzyści. Celiakia i nietolerancja glutenu mogą powodować wiele problemów w codziennym funkcjonowaniu. Niezwykle istotne jest, aby skonsultować występujące objawy z lekarzem, przeprowadzić odpowiednie badania, które pozwolą na postawienie trafnej diagnozy oraz wprowadzenia właściwej diety do swojego jadłospisu.


borbis

BRAK KOMENTARZY