Ból w okolicy łopatek – co oznacza i jak się go pozbyć?

0
1420
ból w łopatkach

Ból w okolicy łopatek może mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie. Co ważne, nie należy go bagatelizować, ponieważ może sygnalizować nam o wielu poważnych stanach chorobowych, dlatego dzisiaj bliżej przyjrzymy się temu problemowi.

Co oznacza ból przy łopatkach

Ból w okolicach łopatek może zwiastować wiele, poważnych problemów na tle zdrowotnym. Właśnie dlatego, jeśli jest on permanentny lub pojawia się szczególnie ciężko warto jest skonsultować się ze specjalistą, który zdiagnozuje jego źródło i zastosuje odpowiednie leczenie. Dolegliwości te są chociażby jednym z pierwszych symptomów chorób kręgosłupa. Wymienimy tutaj przykładowo dyskopatię, polegającą na wysunięciu się krążka międzykręgowy ze swojego miejsca, skoliozę zaliczaną do wad postawy, oznaczającą skrzywienie boczne kręgosłupa czy nawet chorobę zwyrodnieniową, związaną ze “zużyciem się” kręgów budujących właśnie kręgosłup. Ból przy łopatkach często świadczy także o problemach z sercem. Jeśli towarzyszy mu kołatanie serca, osłabienie czy mocny niepokój może to nawet oznaczać zawał. Tego typu dolegliwości mają również podłoże na tle nerwowym, mówi się wtedy o nich, że są to tak zwane “nerwobóle” charakteryzujące się nagłym ukłuciem, które po chwili jednak mija.

 Co powoduje ból w okolicy łopatek

Ból w okolicy łopatek może mieć również całkowicie inne podłoże. Często jest on udręką osób, które pracują fizycznie lub też skutkiem przeciążenia się podczas treningu sportowego. Dolegliwość ta dotyczy też kobiet w ciąży. Wiąże się wtedy ona z szybkim przyrostem masy ciała, który w tym stanie jest czymś jak najbardziej naturalnym. Może jednak także oznacza kifozę piersiową, dlatego warto jest powiedzieć o bólu podczas wizyty u lekarza. Inną kwestią, którą należy brać pod uwagę, poszukując źródła dolegliwości jest też po prostu przewlekły stres, a dokładniej napięcie mięśni nim wywoływane. Przyczyną mogą być urazy, z których często nie zdajemy sobie sprawę, ponieważ powstały na przykład w wyniku długotrwałego siedzenia w nieodpowiedniej pozycji. Jak sami widzimy, powodów jest bardzo dużo. Ich określenie jest szczególnie istotne, aby znaleźć najlepszą metodę leczenia.

Jak sobie radzić?

Sposobów radzenia sobie z bólem w okolicach łopatek jest naprawdę wiele. Możemy tutaj wspomnieć chociażby o najprostszych z nich, a mianowicie ćwiczeniach rozciągających i jodze, które pomogą nam się rozluźnić i pozbyć groźnego dla zdrowia stresu. Warto jest zwracać uwagę na nasze codzienne przyzwyczajenia i możliwie wyeliminować najbardziej denerwujące nas czynniki. Świetnym pomysłem są także masaże relaksujące lub konsultacje z fizjoterapeutą, specjalizującym się w radzeniu sobie z tego typu problemami. Jeśli jednak to w żaden sposób nie pomoże koniecznie musimy udać się do lekarza rodzinnego. Może skierować nas na dalszą diagnostykę, na przykład u ortopedy, który określi źródło problemu i zapisze na przykład odpowiednią farmakoterapię lub zaleci rehabilitację.

Jak sami się przekonaliśmy nie da się wskazać jednego, uniwersalnego powodu, który będzie odpowiadał za ból w okolicach łopatek, dlatego musimy dokładnie obserwować nasze ciało oraz wszelkie dodatkowe pojawiające się objawy.

borbis

BRAK KOMENTARZY