Ból gardła – całoroczna dolegliwość

0
755
bol gardla

Ból gardła to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którą pacjenci zwracają się o pomoc do farmaceuty w aptece. Przyczyny bólu gardła mogą być różne. Najczęstsze to: infekcje bakteryjne i wirusowe, alergia, podrażnienie zmianami temperatury, suchym powietrzem czy zanieczyszczeniami powietrza atmosferycznego.

Aby poznać przyczynę bólu, wystarczy dokładna obserwacja objawów i trybu życia. W praktyce oznacza to dobrze przeprowadzony wywiad przez farmaceutę lub lekarza.

Najczęstszą infekcją bakteryjną gardła jest angina, czyli zapalenie błony śluzowej i migdałków wywołane przez paciorkowce. Oprócz bólu gardła pacjent ma wysoką temperaturę, odczuwa bóle stawów i kości, ma powiększone migdałki, a czasami węzły chłonne. Infekcja bakteryjna wymaga najczęściej konsultacji z lekarzem i antybiotykoterapii. Często przyczyną bólu gardła są choroby wirusowe takie jak przeziębienie, grypa, mononukleoza, odra czy ospa. Wirusy uszkadzają nabłonek, który boli i piecze. Uszkodzenia te ułatwiają penetrację bakterii, co sprzyja powikłaniom w postaci nadkażeń.

Inne przyczyny bólu gardła to alergie, zbyt suche powietrze, zanieczyszczenia, dym papierosowy, nadwyrężenie głosu. W każdym przypadku podaje się odpowiednie leki, które po pewnym czasie pozwalają pozbyć się przykrej dolegliwości.

Stosuje się antybiotyki, leki przeciwwirusowe, przeciwalergiczne itp. Niezależnie od przyczyny bólu ulgę przyniosą leki „na gardło” dostępne bez recepty, stosowane samodzielnie lub jako wspomagające leczenie, zaordynowane przez lekarza. Dostępny jest szeroki wachlarz specyfików w postaci tabletek do ssania, sprayów, płynów do płukania. Preparaty te zawierają substancje odkażające, przeciwzapalne, nawilżające błonę śluzową. Pamiętajmy, że tabletki do ssania to nie cukierki i powinny być stosowane w odpowiednich dawkach. Nie wszystkie leki mogą być stosowane u cukrzyków, osób z czynną chorobą żołądka i dwunastnicy itp. Unikajmy więc zaopatrywania się w tego typu leki w supermarketach czy na stacjach benzynowych, gdzie nie pracują wykwalifikowani farmaceuci. Ważne, aby po zażyciu tabletki czy zastosowaniu innej formy leku działającego miejscowo w obrębie gardła, przynajmniej przez pół godziny nie jeść i nie pić, aby nie wypłukiwać substancji czynnych. Pomocne przy podrażnieniu gardła są preparaty z rutyną, witaminą C i wapniem. Obkurczają one rozszerzone naczynia błony śluzowej i minimalizują przykre objawy zapalenia gardła.

hiperpharm

BRAK KOMENTARZY