Andropauza – czym jest i jakie są jej symptomy

0
2414
przekwitanie

Andropauza określana jest jako męska menopauza, czyli tak zwany okres przekwitania wśród panów. Jest to jednak duże uproszczenie, ponieważ proces ten przebiega całkowicie inaczej. Często dla mężczyzn jest to bardzo trudne doświadczenie, które wiąże się zarówno z symptomami fizycznymi, jak i wieloma dolegliwościami na tle psychologicznym.

Andropauza – okres przejściowy w życiu mężczyzny

Wbrew temu, co powszechnie się utarło nie tylko kobiety w swoim życiu mają tak zwany “okres przejściowy”. Ma to również miejsce w przypadku mężczyzn i wiąże się z zmniejszoną produkcja hormonów płciowych (za co odpowiadają jądra). Zasadniczo mówi się, że wskazany proces swój początek ma zazwyczaj po przekroczeniu 40 urodzin, jednak pewne symptomy mogą się nawet pojawić u trzydziestolatków, ponieważ z każdym rokiem produkcja testosteronu maleje o około 1 %. W przypadku mężczyzn bardzo trudne jest stwierdzenie, czy właśnie rozpoczął się ich czas przekwitania. Wśród kobiet o menopauzie przede wszystkim świadczy zatrzymanie się miesiączki, u panów z kolei nie ma jednego wyraźnego znaku, “że to już”, tylko występują różne dolegliwości, które  mogą się naprawdę różnić. Warto jest dodać, że przed ciężkim przechodzeniem andropauzy mężczyzn jest w stanie uchronić prowadzony przez nich tryb życia. Ważne jest prowadzenie racjonalnej diety, regularna aktywność fizyczna, zapewnienie sobie zdrowej dawki snu, a także rezygnacja z wszelkiego rodzaju używek, jak alkohol, czy też nikotyna. Obowiązkowo musimy również wskazać w tym miejscu bardzo ważną różnicą pomiędzy menopauzą, a andropauzą. U kobiety okres przekwitania oznacza koniec cyklu rozrodczego, czyli nie będzie mogła już zajść w ciążę. Mężczyźni, pomimo mniejszej ilości testosteronu i różnych wiążących się z tym symptomów wciąż mogą mieć potomstwo.

Objawy andropauzy

Istnieje bardzo dużo objawów andropauzy. Wiąże się chociażby ze zmianami w ciele mężczyzny takimi jak przyrost lub obniżenie wagi, a także mniejsza siła. W parze z tym może iść, mocna potliwość. Często pojawia się również spadek libido (ze względu właśnie na mniejszą ilość hormonów płciowych), a nawet zaburzenia erekcji. Niestety przekwitanie ma też wiele wspólnego ze spadkiem ogólnej odporności, a także występowaniem różnych chorób, jak cukrzyca czy zaburzenia pracy układu krążenia. Andropauza nie bez znaczenia pozostaje również dla kondycji psychicznej. Mężczyźni często wtedy borykają się ze spadkiem samopoczucia, stanami depresyjnymi, a nawet bardziej narażeni na właśnie depresję. Dodatkowo jeszcze miewają problemy z pamięcią czy też koncentracją.

Jak poradzić sobie z andropauzą?

Istnieją różne sposoby, które mają złagodzić skutki przekwitania. Jednym z najbardziej drastycznych jest terapia hormonalna, gdzie mężczyźnie podawany jest testosteron. Warto jednak dodać, że ze względów zdrowotnych wielu panów nie może zdecydować się na wskazaną metodę. W aptekach znajdziemy też różnego rodzaju środki farmakologiczne dostępne bez recepty,  lecz zawsze lepiej jest skonsultować przyjmowanie wszelkich leków z lekarzem. Istotna będzie zmiana trybu życia na zdrowszy: wprowadzenie pewnych rewolucji w diecie, a może uprawianie sportu?  Koniecznie podkreślamy, że w przypadku nasilenia się problemów takich jak depresja warto jest udać się do psychologa, który bez wątpienia będzie stanowił dobre wsparcie.

Czas przekwitania to dla wielu mężczyzn trudny czas. Warto jest jednak pamiętać, że istnieje kilka prostych sposobów, aby poradzić sobie z przykrymi dolegliwościami.

borbis

BRAK KOMENTARZY