Alergia na pyłki drzew – sezonowa udręka

0
1232
sezonowe alergie

Alergia na pyłki drzew to udręka dla wielu osób. Niemniej jednak szybkie wykrycie objawów i podjęcie odpowiednich działań zapobiegawczych oraz właściwie przeprowadzone leczenie może skutecznie zniwelować jej objawy.

Najczęstsze objawy alergii na pyłki

Najczęstszym objawem alergii na pyłki jest katar sienny. Dolegliwość ta często wiąże się z uporczywym kichaniem i uczuciem zatkanego nosa czy łzawieniem oczu. Może również wystąpić atopowe zapalenie skóry i kaszel, który w skrajnych przypadkach przeradza się w ataki astmatyczne oraz powoduje nieprzyjemny ucisk w klatce piersiowej. Mniej charakterystycznymi symptomami, które początkowo mogą być mylone z wystąpieniem innych problemów, są kłopoty z zaśnięciem, ogólne rozbicie oraz chroniczne zmęczenie.

alergia sezonowaPomocnym narzędziem, które może skutecznie “ułatwić” życie alergików jest tzw. kalendarz pylenia. Określone są w nim orientacyjne daty, w których rozpoczyna się i kończy pylenie poszczególnych roślin. Dzięki informacjom tym, osoby uczulone mogą unikać w danych okresach miejsc z dużym natężeniem alergenów oraz efektywniej walczyć z chorobą.

Jakie rośliny pylą w czerwcu i w lipcu?

Czerwiec to przede wszystkim szczytowy okres pylenia trawy, co u alergików najczęściej powoduje takie objawy jak nieżyt nosa czy spojówek. W czasie tym z objawami alergii mogą zmagać się również osoby uczulone na żyto, szczaw czy pokrzywę. W lipcu z kolei nadal występuje w powietrzu wysokie stężenie pyłku traw, a oprócz tego dokuczliwe mogą okazać się pyłki bylicy, pokrzywy czy komosy.

Jak przebiega leczenie alergii na pyłki?

Sezonowe występowanie opisanych powyżej objawów może świadczyć o pojawieniu się alergii. Schorzenie to jest bez wątpienia dokuczliwe, jednakże możliwe jest skuteczne minimalizowanie i leczenie jego skutków. Pierwszym krokiem, który należy wykonać jest przeprowadzenie testów określających jakie alergeny są odpowiedzialne za pojawienie się danych symptomów. Właściwy proces leczenia polega zazwyczaj na zażywaniu leków – najczęściej są to kortykosteroidy w postaci aerozolu, pomocne przy walce z katarem siennym oraz leki przeciwhistaminowe. W długookresowym leczeniu alergii na pyłki stosuje się natomiast tzw. odczulanie i immunoterapię, polegająca na podaniu szczepionki z alergenem, na który uczulony jest pacjent. Odczulanie jest z kolei szczególnie rekomendowane osobom, które w okresie pylenia borykają m.in. z atopowym zapaleniem skóry czy astmą oskrzelową.

Jak minimalizować skutki alergii?

alergie na pylkiAlergicy mogą również walczyć z daną dolegliwością podejmując pewne działania zapobiegawcze. Wskazane jest, by unikać miejsc, w których może wystąpić wysokie stężenie alergenów. W przypadku osób uczulonych np. na świerki czy sosny będą to przede wszystkim lasy iglaste. Intensywne pylenie traw może być natomiast być najmocniej odczuwalne na terenach łąkowych. Jeżeli uniknięcie kontaktu z uczulającym alergenem jest niemożliwe, dobrym rozwiązaniem będzie zmiana ubrań po powrocie do domu. Zalecane jest również systematyczne spożywanie witaminy C, ponieważ ma ona pozytywny wpływ na układ odpornościowy.

Sezonowa alergia jest częstym problemem. Na szczęście dzięki osiągnięciom dynamicznie rozwijającej się medycyny walka z nią staje się coraz łatwiejsza – w efekcie coraz więcej osób może zapomnieć o dokuczliwych objawach alergii i w pełni cieszyć się budzącą do życia przyrodą. 

hiperpharm

BRAK KOMENTARZY